«

»

מאי 21

עבודה לנוער וסטודנטים

הקיץ מתקרב ואיתו מאות בני נוער וסטודנטים שיכנסו אל שוק העבודה ויחפשו דרכים להתפרנס. אך לאחר משבר הקורונה עם מאות אלפי מובטלים חדשים ותעשיות שעדיין נותרות סגורות בחלקן כגון תעשיות המזון, האירועים, התיירות ואחרים קשה לדעת לאיזה כיוון ילך שוק העבודה. לדוגמא, האם תהיה עליה במודעות דרושים צומת ספרים או רשתות ספרים אחרות או לחלופין במודעות דרושים Zara או רשתות האופנה האחרות? האם לאור הירידה בהכנסות והניסיון לצמצם עלויות בעלי עסקים יעדיפו להעסיק דווקא בני נוער וסטודנטים על פני עובדים רגילים או להפך? מן הסתם גם תמריצים מצד הממשלה יכולים להשפיע – כלומר עד כמה תתמרץ הממשלה בעלי עסקים להחזיר עובדים בחל"ת אל מעגל העבודה או לחלופין לא תעשה דבר או שתגרור רגלים בנושא.

לבני נוער וסטודנטים יש יתרון אחד מרכזי והוא שהם נולדו אל תוך מציאות מקוונת ועבורם החיים במרחב הדיגיטלי הם טבעיים בהרבה מובנים ודווקא בתקופה של ריחוק חברתי ואחריה כשהמרחב הדיגיטלי קיבל משנה תוקף לעומת הפיזי ייתכן ונמצא את עצמנו בשוק שבו יותר חברות ושירותים יעברו לצורה מקוונת. מצד שני בחלק מהמקרים הדבר יצריך כוח אדם מיומן יותר. כזה שיודע לתכנת או לפחות לתחזק מערכות דיגיטליות מה שיחייב את אותם בני נוער לעבור הכשרות מקצועיות.

עוד נקודה מעניינת היא ההשפעה של המשבר על שוק התעסוקה במובן הגיאוגרפי – תל אביב או אילת שמאופיינות יותר בחיי לילה, בילויים או תיירות נפגעו יותר מאשר ערים אחרות מכיוון שהמגזרים הסגורים הם חלק מרכזי יותר מההוויה העירונית. יהיה מעניין לראות כיצד הדבר ישפיע על עבודת בני נוער והאם דווקא באזורים אלו נראה ירידה במשרות לסטודנטים ונוער או להיפך. לדוגמה אנו יודעים חלה עלייה עצומה בדרישה לשליחים באזורים אלו. כלומר נוצרו לא מעט הזדמנויות עבור מי שלקח אותן. סביר להניח שכמו אחרי כל משבר – יהיו כאלו שיזהו את ההזדמנויות ויצליחו ליצור מציאות חדשה שאפילו לא חשבנו עליה ואולי אפילו יווצרו תפקידים או מקצועות חדשים. סביר להניח שגם הקיצור של החופש הגדול והצורך של המבוגרים להשלים הכנסה במהלך חודשי הקיץ ישפיע על ההתנהלות של המשק כולו בחודשים הקרובים וכל זאת כמובן בהנחה ולא יהיה גל שני.